Jak poprawnie zadbać o swoją pościel – Najlepsze porady i wskazówki
Na komfort snu wpływa wiele czynników, takich jak na przykład dobór odpowiedniego materaca, temperatura w sypialni, materiał, z jakiego wykonana jest pościel oraz wiele innych. Dbanie o pościel nie tylko wpływa na jej żywotność, ale też na higienę snu oraz na zdrowie tych, którzy z niej korzystają. Należy przede wszystkim pamiętać o regularnym praniu, suszeniu, a także prasowaniu pościeli. Dzięki temu sen będzie przyjemny, a Ty będziesz odczuwać dużo większy komfort podczas spędzania czasu w swoim łóżku.
Co ile zmieniać pościel w sypialni?
To, jak często powinno się zmieniać pościel w sypialni, zależy między innymi od pory roku, od tego, jakie masz preferencje, czy masz zwierzę, które przebywa w łóżku, czy jesteś alergikiem oraz od innych czynników. Przyjmuje się, że pościel powinno zmieniać się raz na tydzień lub dwa tygodnie. W tym czasie gromadzi się już sporo kurzu i bakterii, których należy się pozbyć. Gdy śpimy, nasz organizm się poci, a pościel wchłania tę wydzielinę. Spanie w takich warunkach może odbijać się na kondycji skóry, w związku z czym warto dbać o regularne pranie prześcieradła i poszewek.
Pranie pościeli
Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak dbać o pościel i na co zwracać uwagę podczas prania, to mamy dla Ciebie garść wskazówek. Pamiętaj, by prać ją raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie. Poza praniem samej pościeli, trzeba pamiętać także o odświeżaniu poduszek oraz kołder. Pościel najlepiej prać w dość wysokiej temperaturze, jednak należy pamiętać, by dostosować ją do rodzaju tkanin. Wysoka temperatura eliminuje bakterie i roztocza. Po dokładne informacje na temat prania pościeli oraz po więcej porad zapraszamy do artykułu poświęconego w całości praniu pościeli.
Suszenie pościeli – jak robić to poprawnie
Pielęgnacja pościeli to nie tylko odpowiednie pranie, ale też suszenie. Jak robić to najlepiej? Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej wywiesić poszewki i prześcieradła na świeże powietrze. Dobrze, jeśli miejsce osłonięte jest przed kurzem i pyłem, na przykład zdała od ruchliwej ulicy. Ważne jest to, by pościel nie dotykała ziemi. Można suszyć ją również w suszarce bębnowej, używając do tego odpowiedniego programu. Najważniejsze jest to, by wyjąć pościel bezpośrednio po skończeniu prania, aby materiał nie miał nieprzyjemnego zapachu.
Czy i jak często wietrzyć pościel?
Regularne wietrzenie pościeli to bardzo ważny element dbania o higienę i komfort snu. Dzięki temu zminimalizujesz rozwój roztoczy, bakterii i pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów. Kołdry i poduszki pozostaną na dłużej świeże i przyjemne w użytkowaniu. Pościel najlepiej wietrzyć codziennie, idealnym momentem jest poranek, zaraz po wstaniu z łóżka. Wystarczy zdjąć ją z materaca, by umożliwić odparowanie wilgoci.
Raz w tygodniu warto wywiesić kołdrę na zewnątrz i pozostawić ją na godzinę lub dwie, szczególnie gdy jest chłodny i suchy dzień.
Czy pościel trzeba prasować?
Prasowanie pościeli ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób po prostu rezygnuje z tej czynności ze względu na brak czasu. Duże gabaryty pościeli nie są wygodne, jeśli chodzi o prasowanie, ale wysoka temperatura pozwala pozbyć się bakterii, roztoczy i innych mikroorganizmów, które mogą przetrwać pranie, szczególnie to w niższych temperaturach.
Wyprasowana pościel wygląda estetycznie i jest komfortowa w użytkowaniu. Należy pamiętać też o tym, że nie każdy materiał wymaga prasowania.
Jak przechowywać pościel by służyła latami?
Jak zadbać o pościel, żeby służyła jak najdłużej? Należy ją odpowiednio przechowywać, by utrzymać jej jakość i żeby była trwała na lata. Właściwe warunki przechowywania zabezpieczają tkaniny przed zniszczeniem oraz zapewniają, że pościel będzie świeża, czysta i gotowa do użycia w każdej chwili, kiedy tylko będzie potrzebna. Odpowiednie miejsce powinno być suche, przewiewne i wentylowane, aby uniknąć pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Pościele z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len należy trzymać w bawełnianych workach. Worki próżniowe z kolei są dobrym rozwiązaniem do dłuższego przechowywania, ale nie zaleca się ich stosowania w przypadku tkanin, które wymagają dostępu powietrza, takich jak na przykład jedwab.
Jak czyścić plamy na pościeli?
Jeśli dojdzie do zabrudzenia pościeli, najlepiej wiedzieć, jak działać, by jak najszybciej pozbyć się plam. Najlepsze efekty osiąga się, gdy zabrudzenie jest świeże. Im dłużej pozostanie na materiale, tym trudniej się go pozbyć. Na przykład plamy z krwi najlepiej namoczyć w zimnej wodzie, a następnie pościel wyprać w delikatnym detergencie. Z kolei zabrudzenia od potu najlepiej usunąć mieszanką wody i soku z cytryny.
Podsumowanie
Dbanie o pościel i odpowiednia jej pielęgnacja przedłuży jej żywotność i pozwoli zachować ją w dobrym stanie na długi czas. Regularne pranie, odpowiednie przechowywanie, suszenie w optymalnych warunkach oraz prasowanie to czynności, które pomogą zadbać o prześcieradła i poszewki, a tym samym o jakość i komfort snu.