Ile godzin snu potrzebujemy?
Ile godzin snu potrzebujemy w zależności od wieku?
Chyba każdy z nas zauważył, że w zależności od wieku przesypiamy różną ilość czasu. Małe dzieci zajmują się głównie tym, a osoby dorosłe często szukają pomysłów i sposobów, by maksymalnie skrócić czas poświęcany na sen. Jednak pamiętajmy, że efektywny wypoczynek wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie. Aby jednak był on satysfakcjonujący, musimy przesypiać odpowiednią ilość czasu, nie jeść ciężkich rzeczy wieczorem, dotlenić się i mieć wygodną poduszkę do spania.
Według National Sleep Foundation i na podstawie analiz, które ta organizacja poczyniła, możemy wyszczególnić następujące grupy wiekowe, wraz z długością snu, która jest im zalecana.
- noworodki do 3 miesiąca życia – 14-17 godzin na dobę;
- niemowlęta 4-11 miesięcy życia – 12-15 godzin na dobę;
- małe dzieci 1-2 lata – 11-14 godzin na dobę;
- dzieci 3-5 lat – 10-13 godzin na dobę;
- dzieci 6-13 lat – 9-11 godzin na dobę;
- nastolatki 14-17 lat – 8-10 godzin na dobę;
- dorośli 18-64 lat – 7-9 godzin na dobę;
- osoby starsze powyżej 65 roku życia – 7-8 godzin na dobę.
Jak zmienia się sen wraz z wiekiem?
Małe dzieci potrzebują dużo snu, bo podczas niego rozwijają się, rosną. Im jesteśmy starsi, tym skraca się konieczny dla nas czas odpoczynku, gdyż organizm osiąga pełny rozwój, a sen zaczyna pełnić funkcje regeneracyjne. Zauważmy też, że niemowlęta śpią kilkanaście godzin, ale w kilku sesjach. Dorośli natomiast (w większości) śpią tylko raz w ciągu doby, za to długo. Wyjątek stanowią tutaj osoby, które stosują sen polifazowy. Prowadzenie nieregularnego trybu życia może wiązać się z tym, że w weekend lub dzień wolny wylegujemy się długo w łóżku, bo potrzebujemy odespać. Starsze osoby natomiast mają zazwyczaj bardzo płytki sen, co powoduje, że często budzą się i wstają. Ucinają sobie za to drzemki w ciągu dnia.
Jak spać, aby efektywnie wykorzystać czas snu?
Zalecany czas snu często nie jest rzeczywistym czasem, którego potrzebujemy, by czuć się wyspanym. Zazwyczaj zależy on nie tylko od wieku, ale także od stylu życia, aktywności fizycznej czy diety. Pamiętajmy też, że 8 godzin spędzone w łóżku, to niekoniecznie 8 godzin snu. Aby czas ten był efektywny, najlepiej jest kłaść się spać zawsze o mniej więcej tej samej porze i wstawać również codziennie o konkretnej godzinie. Ważna jest także cała otoczka, o której wspominaliśmy we wcześniejszym wpisie. Poduszka do spania czy kołdra nie mogą być przypadkowe, a dostosowane do naszych preferencji i pory roku. Wietrzmy sypialnię przed udaniem się na spoczynek. Ale, co najważniejsze, nauczmy się szybko zasypiać, by nie leżeć i patrzeć w sufit, tracąc cenne minuty snu.