Dlaczego warto zmienić kołdrę na letnią?
Czy warto zmieniać kołdrę kilka razy do roku?
Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie przybliżając czym tak naprawdę kołdry sezonowe różnią się od siebie oraz jak dobrać materiał, z którego wykonana jest kołdra, aby spełniała nasze wymagania. Dostępne na rynku kołdry dzielą się na kilka kategorii, dzięki którym jesteśmy w stanie wybrać kołdrę odpowiednią do aktualnej pory roku. Na pierwszy ogień, biorąc pod uwagę zbliżającą się porę roku warto przyjrzeć się specyfice kołder letnich.
Kołdry letnie
Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do użytkowania podczas ciepłych letnich nocy. Posiadają najniższą gramaturę, są lekkie, miękkie i przewiewne, dzięki czemu podczas użytkowania nasze ciało się nie przegrzewa. Kołdry te pomimo swojej lekkości, otulają równie miło jak pozostałe kołdry, zapewniając jednocześnie odpowiednie ciepło podczas letnich nocy.
W tej kategorii znajdziemy kołdry zarówno wykonane z naturalnych materiałów, jak również syntetyczne.
Kołdry całoroczne
Ten rodzaj kołder stworzony jest dla osób, które nie potrzebują bardzo ciepłych, grubych kołder, ponieważ ich sypialnie są odpowiednio docieplone, a jednocześnie na przykład nie mają możliwości przechowywać osobnych kołder na każdą porę roku. Kołdry te mają średnią gramaturę, pomiędzy kołdrą letnią, a kołdrą zimową. Tutaj podobnie jak przy kołdrach letnich, wyróżniamy kołdry puchowe oraz kołdry syntetyczne.
Kołdry zimowe
Kołdry tej kategorii zazwyczaj wykonane są z puchu, jednakże zwolennicy kołder syntetycznych także znajdą tutaj coś dla siebie. Posiadają one największą gramaturę, są bardzo ciepłe, jednakże mimo tego pozostają przy tym lekkie. Dzięki specjalnej konstrukcji oraz ilości wypełnienia zapewniają odpowiednią ilość ciepła, nie powodując przy tym przegrzania.
Wypełnienia kołder
Kołdry puchowe
Jest to najczęściej stosowane wypełnienie, zazwyczaj pochodzące z polskich gęsi, jednocześnie uznawane za najlepsze na świecie jakościowo. Główne zalety puchu to lekkość oraz naturalna sprężystość. Kołdra wykonana z puchu szybko wraca do swojej pierwotnej postaci, a samo wypełnienie służy przez wiele lat. Samo działanie puchu jest także niezwykle ciekawe. Zapewnia przyjemne otulenie podczas cieplejszej nocy, natomiast w chłodniejszej temperaturze zapewnia optymalne ciepło.
Tutaj do wyboru mamy kołdry wykonane w całości z puchu, jak również częściowo – czyli półpuchowe, tzn. wypełnione mieszanką puchu i małych piórek.
Outlast
Jest innowacyjnym materiałem, który swoje pochodzenie wiąże z laboratoriami NASA – stosowany jest w kurtkach oraz śpiworach polarników, a od niedawna także w kołdrach. Szczególną zaletą charakteryzuje się ze względu na możliwość magazynowania ciepła. Gromadzi ciepło wydzielane przez organizm, oraz te pochodzące z zewnątrz, oddając je wtedy kiedy ciało zaczyna go potrzebować. Jest to tzw. inteligentny materiał, który samoczynnie reguluje temperaturę podczas snu. Jedną z polecanych kołder technologii Outlast jest kołdra Thermo Control.
Wełna
Surowiec ten posiada właściwości, dzięki którym w gorące dni rozkurcza się usprawniając przepływ powietrze chłodząc przy tym ciało. Natomiast podczas chłodniejszych nocy kurczy się okrywając i zapewniając ciału więcej ciepła. Kołdry wykonane z wełny należą do jednych z najbardziej wytrzymałych i trwałych .
Bawełna
Jest włóknem pochodzenia roślinnego, dzięki czemu jest sprężysta i bardzo lekka oraz jednocześnie cechuje ją świetna cyrkulacja powietrza. Mimo tego, że nie należą do kategorii najcieplejszych są przyjemne w użytkowaniu. Często są dzięki temu stosowane przez osoby lubiące chłodniejsze środowisko snu, sprawdzają się także świetnie jako kołdry letnie.
Jedwab
Kołdry z jedwabnym wypełnieniem są spotykane bardzo rzadko ze względu na wygórowaną cenę. Są produktem luksusowym, a także pozbawione jakichkolwiek czynników alergizujących. Jedwabne nicie składają się ze szczególnego rodzaju białka, które ma pozytywny wpływ na poprawę krążenia krwi, skórę i samopoczucie. Dotyk jedwabiu jest nieporównywalny z żadnym innym naturalnym materiałem.
Tkaniny syntetyczne
Kołdry wykonane z włóknin bądź granulatów syntetycznych są szczególnie polecane dla alergików ze względu na to, iż jako materiały pozbawione naturalnych białek i innych składników pochodzenia naturalnego nie stanowią pożywki dla roztoczy i grzybów, dzięki czemu nie wywołują alergii.
Kołdry syntetyczne są bardzo dobre jakościowo, nie odbiegają jakością od kołder puchowych.
Poszycie
Wypełnienie kołdry jest równie ważne, co tkanina, która pokrywa kołdrę.
Mikrofibra/Mikrofaza
Mikrofibra, zamiennie nazywaną także mikrofazą, jest obecnie najpopularniejszą tkaniną wsypową, jej włókna są o połowę cieńsze od nici jedwabnych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo gęstego splotu. Pozwala on zachować wnętrze kołdry w czystości, ponieważ w małym stopniu przepuszcza do wnętrza roztocza i kurz, jednakowo zapewniając odpowiedni dopływ poiwetrza i prawidłową cyrkulację powietrza.
Tencel/Lyocell
Tkanina Tencel zwaną także Lyocell, jest sztucznym jedwabiem. Produkowana jest z włókien wytworzonych z celulozy drzewnej, dzięki czemu jest wyjątkowo sprężysta i wytrzymała na rozciąganie. Świetnie wchłania wilgoć umiejętnie ją odparowując. Jest to tworzywo w 100% biodegradowalne.
Bawełna
Bawełna jest surowcem naturalnym, doskonale pochłania wilgoć, jest sprężysta i przede wszystkim ekologiczna. Najpopularniejsze bawełniane tkaniny to cienki i delikatny adamaszek, oraz gruby i gęsty inlet.
Mamy nadzieję, ze dzięki naszemu poradnikowi będzie Państwu łatwiej dokonać wyboru kołdry, która spełni Państwa oczekiwania. Jeżeli mają Państwo wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania!