Jak często wymieniać pościel?
Jak często wymieniać pościel?
Pytanie o to, jak często należy zmieniać pościel, wydaje się banalnie proste, a odpowiedź jak najbardziej oczywista. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, ponieważ jest ich więcej niż jedna. Nic w tym dziwne – na częstotliwość prania pościeli – kołdry, poduszek, poszewek czy prześcieradła – mają wpływ różnorodne czynniki. Wszystko zależy choćby od aktywności ciała podczas snu czy temperatury, jaka utrzymywana jest w pokoju. Poznaj podstawowe zasady, by Twoja pościel zawsze była utrzymana w nienagannym stanie i czystości.
Dlaczego należy wymieniać pościel?
Utrzymywanie pościeli w dobrym stanie i dbanie o to, by zawsze była czysta i wyprana, ma bezpośredni wpływ na zdrowie. Dla wielu osób być może to zaskakująca wiadomość, dlatego tym bardziej warto zawsze o tym pamiętać i nie zaniedbywać tej czynności. Szczególnie, mając na uwadze, co zamieszkuje kołdrę czy poszewki. Przede wszystkim to jedno z głównych źródeł roztoczy, jakie mają bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i powodują nieprzyjemne, utrudniające funkcjonowanie alergie. Roztocza oddziałują na układ oddechowy, sprawiając, że działa on niepoprawnie. Nie warto robić sobie tej krzywdy, zapominając o regularnej zmianie pościeli. Jednak to tylko jedna z przyczyn, dlaczego należy wymieniać poduszki czy kołdrę. Kolejną są mikroskopijne odpady, jakie się na nich znajdują, a nie są dostrzegalne gołym okiem. To choćby pot czy sebum, resztki śliny, płyny ustrojowe, niekiedy mocz, a także zrogowaciały naskórek. Na pościeli odkładają się również zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że jeśli w łóżku śpi także pupil, to i on pozostawia po sobie resztki oraz subtancje, jakie pozostawiają negatywny wpływ na zdrowie.
Co jaki czas zmieniać pościel?
Na pytanie, jak często zmieniać pościel, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak niezaprzeczalnie można stwierdzić, że najczęściej robimy to zbyt rzadko. Przede wszystkim warto założyć, że czynność powinna być regularnie powtarzana – raz na miesiąc to absolutne minimum, którego nie należy przekraczać. Idealnym jednak rozwiązaniem jest, gdy wymiana pranie kołdry, poduszki i poszewek odbywa się co tydzień lub co dwa tygodnie. Nie można czekać na widoczny sygnał w postaci widocznych plam czy zanieczyszczeń. Większość subtancji, jakie nam szkodzą, czyli grzybów oraz bakterii, nie da się dostrzec gołym okiem.
Warto też pamiętać o tym, aby czynność czyszczenia pościeli była wykonywana prawidłowo. Tylko to zapewni efektywne pozbycie się roztoczy i brudu. Przede wszystkim trzeba dbać, by pralka nigdy nie była przeładowana. Jeśli chcesz idealnie dopraną pościel, włóż do bębna wyłącznie jeden komplet i pozwól, by środek piorący dokładnie go wyczyścił. Zadbaj również o odpowiednią temperaturę. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy wynosi ona od 40 do 60 stopni Celsjusza. Nie zapominaj też o tym, jak ważną czynnością jest dokładne wysuszenie pościeli od razu po wypraniu.
Jakie są skutki zbyt rzadkiego wymieniania pościeli?
Nie ma nic lepszego niż zapach świeżo upranej pościeli. Jednak argumentem przemawiającym za utrzymaniem jej w odpowiedniej czystości jest nie tylko aromat unoszący się w całym domu. Nie dbając o higienę i wymieniając poszewki zbyt rzadko, zwiększa się ryzyko zachorowania m.in. na astmę, egzemę czy katar alergiczny. To uciążliwe dolegliwości, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto zrobić krok ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu, pamiętając o odpowiednio częstym praniu pościeli.