Materac – jak wydłużyć jego żywotność?
Jak dbać o materac? Pielęgnacja i czyszczenie
Świeżo zakupiony materac jest wygodny, jego wygląd nie budzi żadnych wątpliwości, a spanie na nim to sama przyjemność. Każdy z nas miał też niestety choć raz styczność z materacem sprężynowym, lateksowym czy piankowym, który stracił swoje pierwotne właściwości – utracił swoją sprężystość, wydzielał nieprzyjemny zapach itp. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak maksymalnie przedłużyć żywotność materaca i cieszyć się zdrowym i komfortowym snem.
Wietrzenie
Bardzo ważnym elementem dbania o materac jest jego regularne wietrzenie. Należy w tym celu ściągnąć kołdrę, poduszki oraz prześcieradło. W ten sposób pozbędziemy się wilgoci, która nagromadziła się podczas snu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza sprawi, że materac piankowy nie będzie dobrym miejscem bytowania dla roztoczy, grzybów, pleśni itp. Prócz odkrycia samego materaca, niezbędnym elementem tego procesu będzie gruntowne wywietrzenie całej sypialni.
Dopasowanie stelaża
Ten punkt jest ważny z dwóch powodów – pierwszy wiąże się ze wspomnianym wcześniej krążeniem powietrza. Drugi natomiast dotyczy odpowiedniego rozłożenia ciężaru użytkownika – tak, by nacisk na materac był równomierny. Jeżeli nie skorzystamy z dobrego stelaża, materac będzie od spodu „zablokowany” i nie będzie się go dało przewietrzyć. Innym problemem będą zbyt mocno zróżnicowane strefy nacisku – w ten sposób powstanie ryzyko, że materac dużo szybciej się odkształci w niektórych miejscach, a w rezultacie wygoda użytkowania znacząco się obniży.
Odkurzanie
Nie wolno zapominać o regularnym odkurzaniu każdego materaca. Podobnie, jak odkurzamy podłogę czy meble, tak samo i materac wymaga regularnego usuwania kurzu, resztek naskórka, owadów itp. Warto wyposażyć się w specjalny odkurzacz z filtrami HEPA, polecany każdemu, a zwłaszcza alergikom. Dzięki temu likwiduje się nieprzyjemny efekt wzbijania kurzu po położeniu się na materacu sprężynowym, i każdym innym, czy zmianie pozycji podczas snu.
Obracanie
Producenci materacy radzą, by co jakiś czas obracać je o 180 stopni. Dzięki temu zmienia się miejsca największego nacisku i opóźnia zużycie produktu. Warto też sprawdzić w załączonej do produktu instrukcji, czy można obracać go „na drugą stronę”. Część materacy sprężynowych i piankowych jest do tego przystosowanych, podczas gdy inne są wyłącznie jednostronne.
Pranie pokrowca
Regularne pranie pokrowca np. materaca piankowego ma wiele zalet. Jedną z nich jest podwyższenie poziomu higieny i komfortu podczas użytkowania. W czasie, gdy pokrowiec jest w pralce lub schnie na suszarce, sam wkład materaca piankowego czy lateksowego warto pozostawić w miejscu, które pozwoli mu się przewietrzyć. Trzeba pamiętać, by dokładnie sprawdzić pokrowiec przed ponownym założeniem – musi być idealnie suchy.