Materace prozdrowotne – idealne podtrzymanie ciała
Materace prozdrowotne – czym są?
O roli snu w życiu człowieka napisano już chyba wszystko – statystycznie blisko 1/3 każdej doby spędzamy w łóżku, regenerując się i gromadząc siły na kolejny dzień. Proces ten jest jednak utrudniony u osób, które mają problemy z kręgosłupem, biorąc pod uwagę ich potrzeby stworzono materace prozdrowotne. Co je wyróżnia spośród pozostałych produktów?
7 stref twardości
Odpowiednio dobrane materace do spania charakteryzują się przede wszystkim tym, że umożliwiają pełne rozluźnienie ciała podczas snu. Nietrudno jednak sobie wyobrazić różnice w nacisku, jaki generują poszczególne jego części – plecy, pośladki, ramiona, nogi czy głowa. Leżąc na twardej powierzchni, np. podłodze, już po chwili można odczuć spory ból. Zbyt miękkie podłoże także nie zapewnia odpowiedniego komfortu. Dlatego projektanci materacy opracowali specjalną konstrukcję, opartą o aż 7 stref twardości. Stworzone w ten sposób materace ortopedyczne zapewniają zróżnicowane podparcie, uwzględniające anatomię człowieka.
Pianka termoelastyczna
Materace z pianki termoelastycznej produkowane są z unikalnego materiału, reagującego na temperaturę ciała użytkownika. Dzięki temu dopasowują się one do kształtów ciała użytkownika. Pianka termoelastyczna została stworzona w laboratoriach NASA w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Stosowana była jako składowa foteli dla astronautów i jej zadaniem była amortyzacja ciała i ochrona przed bólem podczas lądowania. Nazywana także pianką Visco lub pianką zachowująca pamięć, wspaniale sprawdza się również w materacach. Równomierny rozkład masy i reakcja pianki na temperaturę ciała to jej podstawowe zalety, które wykorzystywane są przez producetów matyeracy.
Sprężyny w kieszeniach
Osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa muszą szczególnie uważnie dobierać nie tylko poduszki do spania, ale przede wszystkim materace. Dla należących do tej grupy przygotowano specjalne rozwiązanie – Multipocket. Są to sprężyny zamknięte w osobnych kieszeniach, tworzących bardzo wiele punktów podparcia, całkowicie od siebie niezależnych. Cechy materaca Multipocket są zbliżone do tych, jakie posiada materac kieszeniowy, a różnicą jest w tym przypadku znacznie lepsza elastyczność punktowa, spowodowana większa ilością sprężyn. Wyposażone w tę technologię materace ortopedyczne sprzyjają pełnemu rozluźnieniu ciała podczas snu, gwarantując dobry wypoczynek każdemu, nawet osobom mającym nieustannie problemy z kręgosłupem.
Dwie twardości
W niektórych przypadkach objawy ortopedyczne nasilają się bądź słabną w zależności od pory roku, czy choćby podejmowanych danego dnia aktywności. Można się jednak odpowiednio przygotować na nagłą zmianę sytuacji, wybierając materace do spania z dwiema twardościami. Takie egzemplarze wystarczy obrócić na drugą stronę, by skorzystać z nieco innych właściwości danego modelu.
Przyjemny w dotyku pokrowiec
Dobrej klasy materace sprężynowe bądź piankowe posiadają idealnie dopasowane pokrowce, a użytkownik może wybrać ich fakturę spośród różnych opcji. Odprężeniu mogą sprzyjać specjalne tłoczenia na powierzchni, dające wrażenie delikatnego masażu. Co więcej, takie pokrowce są dostosowane do prania zwykle w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co pozwala zapewnić sobie poczucie świeżości każdej nocy. Ich atutem bez wątpienia jest także odprowadzanie wilgoci przez często stosowane boczne pasy wentylacyjne w pokrowcach.
Dobra wentylacja
Producenci materacy do spania dokładają wszelkich starań, by ich wyroby posiadały odpowiednią wentylację. Dzięki temu nie tylko żywotność samego produktu ulega wydłużeniu, ale też i rozwój szkodliwych drobnoustrojów, grzybów i pleśni zostaje ograniczony do minimum. Zmniejsza się w ten sposób dotkliwe objawy alergii, mogące skutecznie przeszkodzić w odpoczynku.