Strefy twardości w materacu
Strefy twardości w materacu
Strefy twardości w materacu to obszary o różnych poziomach twardości. Ideą tych stref, jest zapewnienie określonego poziomu komfortu i wsparcia dla różnych części ciała, takich jak na przykład głowa, ramiona, plecy, biodra i nogi.
Można spotkać się z ich różną ilością, trzema, pięcioma czy siedmioma. Materac z większą liczbą stref umożliwia utrzymanie poszczególnych części ciała w odpowiednim ułożeniu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej materacom z 7 strefami twardości.
Siedem stref twardości
Dzięki temu przykładowi jesteśmy w stanie lepiej zwizualizować sobie tę specyfikę.
Strefa głowy i stóp
Pierwsza i siódma strefa to tak zwana strefa „głów i stóp”. Są to średnio twarde obszary, które znajdują się na skrajnych częściach materaca. Odpowiednio dobrana wyporność wspomaga odpowiednie krążenie.
Strefa barków i łydek
Strefa druga i szósta, „barków oraz łydek”, to strefa bardziej twarda. Nacisk na materac w tych miejscach jest nieco większy niż w przypadku głowy czy stóp. Dzięki tej strefie nasze ramiona zatapiają się w materacu na tyle, aby kręgosłup cały czas zachowywał swoje naturalne ukształtowanie i nic nie powodowało silnych nacisków na kręgi. W okolicach łydek zmniejszony nacisk na ciało powoduje lepsze krążenie krwi w nogach.
Strefa klatki piersiowej i ud
Jest to najczęściej średniotwardy odcinek materaca, który zapewnia solidne podparcie, tak, aby nasz kręgosłup został całkowicie odciążony. Pozwala to na spokojniejszy, głębszy sen oraz zmniejszenie bólu poszczególnych odcinków ciała na drugi dzień.
Strefa biodrowo-krzyżowa
To strefa, która poprzez największy nacisk ciała, potrzebuje równie największego wsparcia. Jej usytuowanie wynika z tego, że w tej części materaca powinien znajdować się nasz najcięższy odcinek ciała, czyli biodra, które potrzebują komfortowego podparcia, aby zapewnić kręgosłupowi odpowiednie ułożenie w kształcie litery „S”.
Materace posiadające siedem stref twardości
Ze strefami twardości spotkamy się w materacach piankowych jak i sprężynowych. W materacach z pianki, strefy te tworzy się poprzez jej nacięcia, natomiast w przypadku materacy sprężynowych poprzez różną twardość sprężyn. Oto kilka propozycji materacy posiadających siedem stref twardości.
Materac Rumba Hilding to sztandarowy przykład materaca, który dostosowuje się do krzywizn ciała pod wpływem jego nacisku, a także temperatury. Dodatkowo, wyposażony został w piankę Velvet Touch zapewniającą znakomitą sprężystość, a dzięki opisywanym strefom twardości, również zmniejszy nacisk na kręgi.
Kolejnym wartym uwagi produktem jest materac Nevada Hilding, który zapewnia dzięki przedstawionym wcześniej strefom, odpowiednie profilowanie. Wyposażony jest w siedmiostrefowy system sprężyn kieszeniowych Multipocket, co sprawia, iż każda sprężyna pracuje indywidualnie, dzięki czemu zapewniona jest większa elastyczność punktowa.
Liczba stref twardości w materacu może mieć znaczący wpływ na ogólny komfort i wsparcie podczas snu. Wybierając materac ze strefami twardości, ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje snu. Należy również poznać budowę materaca, aby upewnić się, że dokonujesz dobrej inwestycji w swój sen.