Sypialnia szaro – biała
Biel i szarość to sprawdzone połączenie. Zestawienie takie to nieomal taka sama klasyka jak nieśmiertelna czerń z bielą. Harmonia i spokój, jakie tworzy ten duet sprawiają, że chętnie wybieramy go do sypialni. Jedyna o czym powinniśmy pamiętać to trzymanie się tej samej temperatury barwnej (ciepła lub zimna) oraz unikanie stosowania zbyt szerokiej palety odcieni. Może to zaburzyć wrażenie porządku. Sypialnia szaro- biała jest charakterystyczna dla stylu skandynawskiego. Stawia się w nim na białe lub naturalnie drewniane meble o ascetycznej linii i optymistyczne wstawki.
Ściany – czyli planowanie od podstaw
W zasadzie już na etapie planowania kolorów na ścianach (niezależnie czy myślimy o farbie czy o tapecie) kreślimy zarys całej koncepcji wnętrza. Wybierając jednolite ściany (tylko białe lub tylko szare) mamy możliwość wprowadzić więcej odcieni w pozostałych elementach sypialni. Jeśli zdecydujemy się na ściany w dwóch kolorach (lub np. 3 białe ściany i jedną, z szarą tapetą), cała reszta wnętrza powinna ograniczyć się do jednego, dodatkowego koloru. Warto mieć na uwadze, że we wnętrzach szaro – białych (zwłaszcza jeśli zastosujemy ich jasne odcienie) dobrze dodać choćby akcenty czerni, wprowadzając kontrast, natomiast zestawienie bieli i ciemnej szarości daje niezwykle elegancki efekt.
Meble – łóżko i cała reszta w sypialni szaro – biała
Kiedy nasze ściany są gotowe możemy zacząć meblowanie sypialni. Najprostszym i jednocześnie eleganckim rozwiązaniem jest zakupienie mebli w kolorze przeciwnym do koloru ścian. Białe meble są praktyczne. Na ich tle doskonale prezentują się pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Biel wpływa na nas kojąco i relaksująco. Ciemne, grafitowe ściany, można również rozjaśnić poprzez dodatki takie jak białe listwy przypodłogowe i gzymsy. Biel możemy zastosować również w lampach, ramie łóżka czy ramkach obrazków i zdjęć. Warto użyć jej także wszelkich tekstyliach – możliwości jest bardzo wiele.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na meble w kolorze szarości możemy wybrać zarówno te z efektem „przecierania”, tworząc sypialnię w stylu rustykalnym lub ciemne, wpadające wręcz w czerń meble, które, kontrastując z bielą ścian stworzą nowoczesne wnętrze. W tym drugim wypadku trzeba zachować jednak ostrożność. Wnętrze oparte wyłącznie na kontrastujących barwach może sprawić, że nie uzyskamy pożądanej atmosfery spokoju, wręcz przeciwnie – dynamika barw będzie nas pobudzać do działania.
Wybierając łóżko do sypialni kierujemy się w tym wypadku raczej pożądanym efektem końcowym. Wielość tkanin tapicerskich pozwoli na dobranie odpowiedniego, pasującego do wnętrza odcienia. Sypialnie szaro – białe najczęściej przybierają styl glamour lub styl nowoczesny. Z tego powodu, przy zakupie łóżka powinniśmy się kierować wyłącznie oczekiwanym efektem.
Tkaniny – niezastąpiony elementy nie tylko w sypialni szaro – białej
Tekstylia to drugi, po ścianach, element, który w znaczącym stopniu wpływa na odbiór wnętrza. O ich „ocieplającej” funkcji nie trzeba przypominać. Szaro – biała sypialnia pozwala podzielić tekstylia na dwa kolory. Jeżeli zdecydujemy się więc na szary chodniczek to warto dodać do niego białe zasłony. Szare poszewki na poduszki będą „zlewać” się z kapą w tym samym odcieniu, dlatego lepiej wybrać narzutę w odcieniu kremowym. Warto pobawić się fakturami tkanin – wszak zarówno biel, jak i szarość to kolory stonowane, zatem aby nie mieć wrażenia nudy – zestawiajmy mięsisty aksamit z surowym lnem czy bawełną. Połączenia bieli z szarością to tak naprawdę podstawa, punkt wyjścia. Tkaniny, meble, dodatki – to one sprawią, że sypialnia nabierze określonego stylu (np. nowoczesnego czy glamour)
Dodatki, czyli… szara eminencja
Często o „duchu” sypialni decydują drobiazgi – ramki i umieszczone w nich zdjęcia, bibeloty, lustro czy lampy. Te ostatnie odgrywają olbrzymią rolę, ponieważ światło jakie dają potrafi stworzyć nastrój wnętrza. Zazwyczaj decydujemy się na kilka punktów świetlnych – lampę stojącą, wiszącą oraz lampki nocne. W sypialni szaro – białej warto zwrócić szczególnie dużo uwagi na ten element. Szare ściany mogą tworzyć nieco „posępną” atmosferę, którą można wyeliminować właśnie umiejętnie dobranym oświetleniem. Żarówki w ciepłym odcieniu czy kremowe abażury to doskonałe rozwiązanie.
Ilość ozdób w sypialni nie powinna przytłaczać,warto wybrać raczej dwa-trzy większe elementy niż kilkanaście „zakurzajek” . Duży wazon o intrygującym kształcie lub fakturze, do którego możemy wstawić świeże kwiaty, kremowa rama lustra czy seria czarno-białych zdjęć na ścianie pozwolą nadać styl naszej sypialni. Pamiętajmy o głównej funkcji tego pomieszczenia – wypoczynek. Zbyt duża ilość dodatków bardzo szybko może go zburzyć.