Zwierzęta w łóżku
Zwierzęta w łóżku – za i przeciw
Miłośnicy zwierząt dzielą się na dwie grupy – na tych którzy wpuszczają swoich pupili do łóżka i na tych, którzy tę strefę zostawiają dla siebie. Którzy mają rację? Chyba jeszcze przez długi czas, ten spór nie będzie rozwiązany. Zarówno jedni, jak i drudzy mają swoje argumenty, które są słuszne. Dlatego tylko od Ciebie zależy, czy będziesz wpuszczać pupila do swojego łóżka. Zobacz za i przeciw i podejmij decyzję. Pssst… niezależnie od podjętej decyzji, zajrzyj do nas i stwórz sobie miejsce do spania godne króla. Nasz królmateracy, czeka na Ciebie, aby zdradzić Ci swój sekret idealnego snu!
Zalety spania ze zwierzętami
Wielu specjalistów, wypowiada się pozytywnie na temat spania z pupilami. Pierwszy argument za jest działanie terapeutyczne. Naukowcy już dawno odkryli leczniczy wpływ zwierząt. Animaloterapia, jest metodą polegającą na wspomaganiu leczenia przy współpracy ze zwierzętami, między innymi osób niepełnosprawnych, dzieci z porażeniem mózgowym czy zaburzeniami takimi jak ADHD, czy autyzmem. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i ze swojego osobistego psiego lub kociego „terapeuty”? Przebywanie ze swoim pupilem zmniejsza poziom stresu, a dzięki temu będzie Ci łatwiej się zrelaksować i zasnąć. Tuląc swojego zwierzęcego przyjaciela, będziesz mieć lepsze samopoczucie, a dzieciaki będą czuć się bezpiecznie.
Kolejnym powodem przemawiającym za wpuszczeniem pupila do łóżka jest fakt, że zwiększa się między wami więź. W końcu dla wielu osób zwierzak to, członek rodziny, tylko czworonożny. Zwierzęta takie jak psy, a nawet koty, które są uznawane za indywidualistów, potrzebują bliskości (oczywiście na ich zasadach). Bywają takie osobniki, które nie odstępują swoich ludzi nawet na krok i najchętniej spędzałyby z nimi cały czas. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Śpiąc ze swoim zwierzakiem, możesz nadrobić ten czas. Po drugie pies lub kot w łóżku, szczególnie w zimowe noce, jest bardzo fajnym, naturalnym termoforem.
Wracając do naukowców, to prowadzą oni wiele badań na temat relacji i wpływu zwierząt na ludzi. I ponownie opierając się na badaniach, możemy śmiało powiedzieć, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Spanie z psem lub kotem pomaga zmniejszyć ciśnienie we krwi i zwiększa Twoją odporność. Relaks i wyciszenie, tutaj ponownie zwierzęta przychodzą Ci z pomocą. Tuląc swojego pupila lub głaszcząc go, nieświadomie się wyciszasz. A to już jeden krok bliżej do zdrowego, spokojnego snu, który wpływa korzystnie na Twój organizm.
Wady spania ze zwierzętami
Powiedzieliśmy już o zaletach spania ze zwierzakami, pora na wady. Po pierwsze spanie w łóżku z pupilem nie jest zalecane dla alergików. Powód jest dość oczywisty. Zwierzęca sierść może nasilić objawy alergii. Dlatego, jeżeli masz alergię, a mimo wszystko posiadasz psa lub kota, to niech Twoje łóżko będzie strefą bez zwierząt. W końcu sen ma Ci zapewnić relaks i regenerację. Nic się nie martw, mamy dla Ciebie alternatywę. Jeśli zależy Ci na bliskości ze swoim pupilem, to koło łóżka zrób posłanie dla psa lub kota. W ten sposób zwierzak będzie czuł Twoją obecność i bliskość.
Higiena łóżka jest kolejnym argumentem, który część osób zniechęca do tego, aby zwierzak wchodził lub spał w łóżku. I jest w tym dużo prawdy. Możesz codziennie trzepać kołdrę i poduszkę, możesz odkurzać łóżko i prześcieradło, jednak nigdy w 100% nie pozbędziesz się brudu z psich łapek oraz sierści. Jedynym całkowicie skutecznym sposobem jest pranie. Więc jeżeli nie chcesz co kilka dni zmieniać i prać pościeli, to nie wpuszczaj zwierzaka do łóżka lub kup ochraniacz, który bez problemu będziesz mógł wyprać. W poprzednim rozdziale mówiliśmy o tym, że spanie z pupilem wpływa pozytywnie na sen i jest to prawda! Jednak są osoby, które potrzebują ciszy i wolnej przestrzeni, tylko wtedy mogą się wyspać. Wówczas zwierzak w łóżku może powodować zaburzenia snu. Psy, szczególnie te duże lubią się rozpychać podczas spania, natomiast koty lubią spać przy głowie (niektóre nawet na głowie). Powiedzmy sobie wprost, nie każdy jest gotowy na takie poświęcenie. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to jest to powód, aby pupil spał na swoim posłaniu.
Naszym ostatnim argumentem, przeciwko wpuszczaniu zwierzaka jest fakt, że należy sumiennie zadbać o jego higienę. Pies po powrocie z dworu powinien mieć dokładnie wyczyszczone łapy, a po jesiennym, deszczowym spacerze, powinien być osuszony. Pamiętaj jednak o tym, że każde zwierzę trzeba pielęgnować, niezależnie od tego, czy śpi z Tobą w łóżku.
Chcesz spać w psem lub kotem w łóżku? Zadbaj o swój komfort.
Poznałeś już za i przeciw spania ze zwierzakami w łóżku. Jak mogłeś zauważyć, część argumentów jest bardzo subiektywnych, część uzależniona jest od Twojego stanu zdrowia. Dlatego ta decyzja powinna być indywidualną sprawą, każdego, kto ma w domu pupila. Nie ma tutaj jedynej, słusznej odpowiedzi. Jeśli jednak jesteś w teamie „śpię ze swoim pupilem”, to powinieneś zadbać o swój komfort i zdrowy sen. A Twój zwierzak na tym dodatkowo skorzysta. Oto 3 najważniejsze zasady, dzięki którym będziesz mógł spać spokojnie ze swoim zwierzakiem:
1. Systematycznie odrobaczaj swojego pupila.
Każde zwierzę, a szczególnie to wychodzące powinno być systematycznie odrobaczane. Szczególnie psy nie należą do zwierząt, które przesadnie dbają o swoją higienę. Lubią one ocierać się o krzaki, wytarzać w trawie, a są to miejsca pełne pasożytów. Jak łatwo się domyślić, zarobaczone zwierzę może źle się czuć i chorować. Jednak to nie wszystko, musisz być świadomy, że zwierzęce pasożyty są dla człowieka bardzo niebezpieczne. Może on zachorować na przykład na toksokarozę, zwaną też zespołem larw wędrującej trzewnej. Polega ona na tym, że glisty dostają się do układu człowieka i mogą zaatakować między innymi płuca, wątrobę, czy mózg. Sprawdzaj też, czy pupil nie wrócił ze spaceru z kleszczem, ponieważ lubią one przenosić się na człowieka.
2. Zadbaj o kąpiel i pielęgnację.
W łóżku powinna być zachowana czystość, niezależnie od tego, czy śpi z Tobą zwierzak, czy śpisz sam. Zwierzęta się myją, jednak jest to dalekie od standardów naszych kąpieli. Wszyscy wiemy, że pupile zjadają różne rzeczy i potrafią się wytarzać w różnych substancjach. Dlatego szczegółowa pielęgnacja, zwłaszcza zwierząt wychodzących jest obowiązkowa. Na co dzień wycieraj łapki, po deszczu wycieraj całe ciało i regularnie kąp swojego czworonożnego przyjaciela.
3. Zadbaj o zdrowie swojego zwierzaka.
Zwierzęta są nosicielami wielu chorób, część z nich może przenieść się na człowieka. Mowa o takich chorobach jak: świerzb, toksoplazmoza, borelioza czy choroba kociego pazura. Dlatego powinieneś zadbać o zdrowie swojego pupila nie tylko w trosce o niego, ale też dla samego siebie. Musisz być świadomy tego, że choroby te są dla nas groźne, a ich leczenie może trwać miesiące, a nawet lata.