Inspiracje – sypialnia w stylu boho
Boho – dziecko rewolucji. Korzenie stylu boho sięgają XVIII wiecznej Francji i rewolucji. Wywarła ona ogromny wpływ na ówczesną Europę. Rewolucjoniści buntujący się zarówno przeciwko władzy, jak i ówczesnym normom społecznym byli ludźmi wolnymi. Łamali zasady i przekraczali dotychczasowe granice, zarówno w sferze obyczajowości, jak i mody oraz wystroju wnętrz. Na fali obalania ówczesnego porządku świata powstał eklektyczny styl. Łączył on w sobie prostotę ocierająca się czasem wręcz o prymitywizm z romantycznym urokiem i arystokratyczną lekkością. Jednym słowem styl, którego nie da się porównać z żadnym innym. Nie sposób włożyć go w żadne ramy, ani niczym ograniczyć. To początki, które przechodziły w kolejne formy. Dziś najczęściej przybiera on formę sypialnia w stylu boho.
La bohème – rewolucja artystyczna
Kontynuatorami idei francuskich rewolucjonistów w XIX wieku stali się artyści. Nazywano ich la bohème, czyli cyganerią, gdyż utożsamiali się oni z Cyganami, wolnymi ludźmi, których nie ograniczały zaściankowe zasady. Czerpano inspiracje z ich życia na polu artystycznym, kopiowano ich barwne stroje, wystrój wozów cygańskich starano się odwzorować we wnętrzach, naśladowano radość życia i nieskrępowaną mieszczańskimi normami obyczajowość. Bohema nie ograniczała się wyłącznie do artystów, gdyż w jej kręgach znajdowali swe miejsce rozmaici wolnomyśliciele, szczególnie że rozkwit bohemy zbiegał się z rewolucją przemysłową, a co za tym idzie z ogromnymi przemianami społecznymi, w tym ruchami emancypacyjnymi.
Dzieci kwiaty – rewolucja hipisowska
Bohema XX wieku to hipisi, kolorowi jak motyle i wolni jak ptaki. Amerykańscy hipisi, podobnie jak wszyscy rewolucjoniści mieli na celu obalenie dotychczasowego porządku. Dzieci kwiaty, bo tak ich nazywano, wzbogacili styl boho o elementy etniczne, które na kontynencie amerykańskim czerpane były przede wszystkim z folkloru indiańskiego. Kolorowe koraliki, bransolety, pióra, frędzle, noszone były z nonszalancją i wbrew konwenansom.
Boho współcześnie
Choć stylistyka bohemy znana jest już od dawna, to jako samodzielny styl uznana została dopiero na początku XXI wieku. Mimo iż aranżacjom w duchu boho bliżej do retro niż minimalistycznej nowoczesności, to są to aranżacje niezwykle klimatyczne, ale lekkie i nieprzytłaczające. Romantyczny, acz nie infantylny, pozytywnie zakręcony z lekką dozą szaleństwa, stawiający na wolność i luz, dedykowany jest ludziom z fantazją. Boho jest bardzo eklektyczny, obok popartowskich plakatów z powodzeniem może zawisnąć obrazek z łowickim kogucikiem, a fotel uszak odziedziczony po dziadku świetnie zgra się nowoczesną stojącą lampą. Daleki od minimalizmu, odległy klasyce, a mimo to efektowny i ciepły.
Sypialnia w stylu boho – cyganeria w alkowie
W sypialni w stylu boho nie znajdziemy nowoczesnych, designerskich bibelotów. Kanon stylistyczny stawia tu na nietuzinkowość dekoracji. Z tego powodu też wśród amatorów stylizacji w duchu boho znamienne jest zamiłowanie do rękodzieła i oryginalnych ozdób. Ściany sypialni zdobią łapacze snów z dodającymi wnętrzu lekkości piórami oraz makramy uplecione na naturalnych gałęziach. Komody dekorują gliniane, własnoręcznie lepione wazony i figurki, a podłogi wokół łóżka wyścielone są ręcznie tkanymi, kolorowymi chodniczkami. W nieco unowocześnionej wersji we wnętrzu mile widziane są też włochate dywany Shaggy.
W sypialni boho dużą rolę grają światła i najlepiej, gdy jest to światło świec, choć można je zastąpić LED-owymi lampkami. Kolorowe świece, orientalne, wonne kadzidła oraz zapach świeżych kwiatów, wszystko to idealnie pasuje do aranżacji boho. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że boho to naturalne kolory ziemi, ale nie jest to do końca prawdą. Boho jest bowiem bardzo kolorowe. Ściany sypialni można zatem okrasić jakimś mocnym kolorem, na którym pięknie będą odcinać się komiksowe grafiki rodem z lat 60 XX wieku. W stylizacjach boho najlepiej wypadają nietuzinkowe postarzane meble.
Łóżko w hipisowskiej sypialni
Sypialnia w stylu boho to sypialnia z drewnianym łóżkiem, okrytym patchworkową narzutą lub kolorowym pledem wydzierganym na szydełku. Na łóżku kilka miękkich poduszek, w kolorowych powłoczkach. Boho lubi zarówno intensywne barwy, jak i kolory stonowane, ciepłe i naturalne. Mile widziane są także etniczne wzory, orientalne, indiańskie lub rodzime. Zamiast zagłówka na ścianie można umocować postarzone deski. Boho kocha naturalność. Nie znaczy to jednak, że w hipisowskiej sypialni nie może znaleźć się tapicerowane łóżko. Wybierając takie łóżko możemy skusić się na łoże z ozdobnym wezgłowiem. Takim, które efektownie wkomponuje się w bogatą w detale aranżację. Z kolei gładki zagłówek bez pikowań, będzie nienachalnym tłem dla tejże aranżacji. Dobrze, aby łóżko miało dość wysokie nóżki. Dodadzą one meblowi lekkości a ta jest bardzo wskazana w boho wnętrzach.